„Kauno literatūros savaitė“ – tai tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis, pirmą kartą surengtas 2021 metais kaip „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ programos dalis.
„Kauno literatūros savaitė“ rengiamas Kaune, ypatingame mieste, kuris XX amžiaus pirmojoje pusėje buvo šalies sostinė ir lietuvių bei žydų meninio avangardo centras, o antrojoje – reikšmingas kultūrinio pasipriešinimo tarybiniam totalitarizmui židinys, ir visada – smalsių ir aistringų skaitytojų miestas.
Festivalis vyksta kasmet gegužę – gražiausiu pavasario laiku, atskleidžiančiu visą žavesį miesto, kuris jungia sena ir nauja, raudonplytę gotiką su Bauhauzu ir Art Deco. Mūsų renginiai vyksta įvairiose erdvėse, pavyzdžiui, Kauno menininkų namuose ar Kauno kultūros centre, taip pat kavinėse ir aikštėse.
Vienas svarbiausių „Kauno literatūros savaitės“ tikslų – supažindinti miesto ir šalies visuomenę su šiuolaikinės literatūros panorama, padėti ją pamėgti ir paversti kasdienio gyvenimo dalimi. Estetinė kokybė ir naujoviškumas – pagrindiniai mūsų kriterijai. Festivalis ragina atrasti rašytojus kaip amžininkus, prasmingai, giliai, šmaikščiai kalbančius apie dabarties pasaulį.
Tarptautinė festivalio dimensija plečia skaitytojų akiratį, puoselėja rašytojų, vertėjų, leidėjų ryšius, tarnauja kaip kultūrinės diplomatijos įrankis. Todėl nuo pat pradžių ypatingą dėmesį skiriame mūsų gimtajam regionui – Vidurio ir Rytų Europai, kuriai šiandien tenka dramatiški išbandymai. Dvasiniu festivalio patronu laikome Lietuvoje užaugusį lenkų rašytoją Czeslawą Miloszą, kurio gimimo vieta Šeteniai yra netoli Kauno.
Su užsienio rašytojais kaip lygius su lygiais gretiname Lietuvos autorius. Festivalyje jau dalyvavo penki Nacionalinės kultūros premijos laureatai, kiti žinomi rašytojai ir bestselerių autoriai.
Mūsų renginiai suteikia unikalią progą išgirsti, kaip paties autoriaus balsas atgaivina užrašytus puslapius, pasiklausyti jo įžvalgų apie rašymą ir kūrinių atsiradimą, o taip pat gyvų diskusijų svarbiausiomis kultūros ir visuomenės temomis. Esame įsitikinę, kad kūryba ir kūrėjas geriausiai pažįstami lėtame, išsamiame pokalbyje ir skaitymuose. Neretai mūsų renginys tampa lietuviška knygos premjera. Stengiamės reprezentuoti kalbų ir kultūrų įvairovę, todėl dedame pastangas, kad susitikimai vyktų gimtąja rašytojo kalba su vertimu į lietuvių.
Norime sumažinti atstumą tarp menininko ir auditorijos, todėl visada randame vietos dialogui, skaitytojų klausimams, taip pat knygų pasirašymui. Apimame visus grožinės literatūros žanrus, bet daugiausia vietos skiriame publikos labiausiai pamėgtam romanui. Programą ruošiame konceptualiai, kokybei teikdami pirmenybę prieš kiekybę, parenkame profesionalius moderatorius, kartu nepamiršdami ir įvietintų, į konkrečią bendruomenę orientuotų renginių.
Todėl Kaune kuriantiems ir iš jo kilusiems rašytojams skiriame formatą „Išeiviai ir namiškiai“; jauniesiems ir visiems regiono kūrėjams atviri „Nauji Vėjai“ ir „Atviras mikrafas“. Po daugelio metų mieste atgaivinome bukinistų ir nepriklausomų leidyklų mugę „Knygų laisvė“; menų sintezė, kūrybiniai eksperimentai skleidžiasi „Naktinėje kavinėje“.
Per trumpą laiką KLS susilaukė didelio publikos susidomėjimo ir tapo vienu svarbiausių literatūrinių renginių šalyje. Festivalis nuolat keičiasi ir plečiasi: 2022-ųjų rudenį pradėjome organizuoti „Šetenių skaitymus“, skirtus vienam žymiam pasaulio rašytojui. 2023-ųjų žiemą kartu su Maironio lietuvių literatūros muziejumi inicijavome „Literatūros savaitės klubą“, kur pokalbiui apie knygų naujienas susitinka literatūros profesionalai ir skaitytojai. 2024-aisiais pakvietėme festivalio svečius bendrai podiumo diskusijai.
Mūsų renginius nušviečia, pokalbius su rašytojais ir festivaliui išverstus ar specialiai mūsų užsakymu parašytus tekstus spausdina svarbiausios Lietuvos – ir ne tik jos – žiniasklaidos priemonės.
Organizatorių balsai
Laurynas KATKUS:
Būna, kad ėmęs galvoti apie kokio nors sumanymo pradžią, nebegali pasakyti, kada ir kokiomis aplinkybėmis tai nutiko. Tačiau kada prasidėjo „Kauno literatūros savaitė“ galiu pasakyti dienos tikslumu – tai 2019-ųjų vasario 16-oji. Atvažiavęs į Kauną tradicinio šventinio vizito, užsukau pasisvečiuoti pas Rūtą. Abu esame studijavę užsienyje, abu dalyvavome ir lankėmės ne viename šiuolaikinės literatūros renginyje, ir išėjus kalbai, įsitikinome, kad mąstome vienodai – mums labai trūksta tokio renginio Kaune, mieste, kuris turi tokią įspūdingą literatūrinę istoriją.
Graži idėja ir būtų likusi idėja, jei ne Vytauto Didžiojo universitetas, o vėliau – Kauno Europos kultūros sostinės programa, kurie suprato ir visapusiškai palaikė mūsų iniciatyvą. Už tai jiems esame labai dėkingi.
Žvelgdamas atgal, prisimenu ne vieną pavykusį, šiurpuliukais per nugarą perėjusį renginį – Svetlanos Aleksijevič, Paolo Giordano, Sauliaus Šaltenio ar Undinės Radzevičiūtės skaitymus. Ryškiausias prisiminimas vis dėlto yra „Garsūs žodžiai“ per Kauno Europos kultūros sostinės atidarymą 2022-ųjų sausį – pilnas žmonių miestas ir VDU didžioji salė, ypatinga atmosfera, Rolando Rastausko ir magiško būgnelio lydimo Omaro Perezo balsai…
Darbas su festivaliu kai kada buvo nelengvas, bet niekada nuobodus. Reagavome į pasaulio įvykius, keitėmės ir augome. Bet ir šiandien galiu pakartoti mūsų manifesto žodžius: „Tikime, kad meistriški kūriniai, intriguojančios istorijos, protingi ir šmaikštūs pašnekesiai neišeina iš mados.“
Rūta EIDUKEVIČIENĖ:
2021-aisiais metais debiutavusiai pirmajai „Kauno literatūros savaitei“ teko nemažas iššūkis – pasirengimas vyko Covid-19 pandemijos metu, todėl iki paskutinės minutės nebuvome tikri, ar renginys išvis įvyks. Paskutinę pirmojo festivalio dieną su nerimu stebėjome, kaip vienu iš paskutiniųjų tarp Vilniaus ir Minsko vykusių lėktuvų reisų į gimtinę išskrido festivalio svečias Viktoras Martinovičius. Prasidėjęs karas Ukrainoje taip pat pakoregavo festivalio eigą. Mes, organizatoriai, mokomės ir augame kartu su festivaliu. Nuolat ieškome formatų, kurie tiktų ir patiktų publikai, įkvėpimo semiamės stebėdami ir kitose šalyse vykstančius renginius. Taip pat džiaugiamės augančiu festivalio lankytojų ratu bei jau susiformavusiu publikos branduoliu, kuris nuolat domisi, ko galima tikėtis iš festivalio ateityje.
Miestui turėti savo literatūros festivalį yra vertybė, mat tai ne tik praturtina jo kultūrinę pasiūlą, bet ir padeda burti bendruomenę, megztis tarptautiniams ir lokaliems partnerystės ryšiams. Tai ir yra viena iš pagrindinių mūsų festivalio idėjų – pasiūlyti platformą įvairių regionų rašytojų susitikimams ir jų pokalbiams su skaitytojais. Tokio statuso rašytojų, tokios įvairios geografijos ir kalbos autorių Kaune ilgą laiką nebuvo, tad šiandien tikrai yra kuo džiaugtis ir didžiuotis.
Atsiliepimai
Kauno literatūros festivalis – tikras brangakmenis, man jis nepaprastai patiko!
Kaunas – labai gražus miestas, čia jaučiuosi kaip centrinėje Europoje. Iš dalies Kaunas net labiau europietiškas nei daugelis Suomijos miestų. Kita vertus, jausmas čia kažkuo primena ir Suomiją – gal dėl to paties didžiojo kaimyno?
Kati Hiekkapielto, Suomija
Sušalusi trypčioju terasos gilumoje, planavau seniai eiti namo, bet negaliu. Nes būtent – pernelyg smagu.
Agnė Cesiulė, Šiaurės Atėnai
Smagu tai girdėti. Jau seniai norėjau atvažiuoti į Lietuvą. Dabar tai pavyks padaryti. Ir esu tikras, kad tai bus tik pirmoji iš būsimųjų kelionių.
Paolo Giordano, Italija
Intriguojanti Literatūros savaitės programa. Nežinau, kokiu būdu, kokiais kanalais prasimuša senojo Kauno, literatūros miesto, galingo tradicijomis, klasikų biografijomis ir likimais, dvasia. Labai šilta, supratinga, pagauli publika, gyvai reaguojanti į humorą. Jaučiausi kaip sugrįžus namo.
Danutė Kalinauskaitė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė
Taip, aš dievinu lietuvių dailininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, mėgstu jį nuo seniausių laikų, bet niekada net nesvajojau, kad galėsiu išvysti jo darbus.
Mariana Enriquez, Argentina
Jau pasižymėjau penktosios „Kauno literatūros savaitės“ datas. Tikiuosi ir vėl praturtėti nepirkdama, nors mielai įsigyčiau festivalio bičiulio bilietą.
Kotryna Lingienė, Kaunas pilnas kultūros, LRT
Dalyviai [iki 2024 metų imtinai]
Mantas Adomėnas, Svetlana Aleksijevič (Baltarusija), Jury Andruchovyč (Ukraina), Samantha Barendson (Prancūzija), Bianca Bellova (Čekija), Sandra Bernotaitė, Semion Chanin (Latvija), Daiva Čepauskaitė, Jaryna Čornohuz (Ukraina), Gregoire Damon (Prancūzija), Mariana Enriquez (Argentina), Julia Fiedorczuk (Lenkija), Bernardas Gailius, Paolo Giordano (Italija), Vaiva Grainytė, Katti Hiekapelto (Suomija), Nora Ikstena (Latvija), Sabrina Janesch (Vokietija), Vratislav Kadlec (Čekija), Danutė Kalinauskaitė, Andris Kalnozols (Latvija), Rimantas Kmita, Saulius Tomas Kondrotas, Halyna Kruk (Ukraina), Eka Kurniawan (Indonezija), Gvidas Latakas, Viktor Martinovič (Baltarusija), Julia Musakovska (Ukraina), Audur Ava Olafsdottir (Islandija), Omar Perez (Kuba), Donatas Petrošius, Undinė Radzevičiūtė, Rolandas Rastauskas, Natalie Ronvaux (Liuksemburgas), Enrika Striogaitė, Ingo Schulze (Vokietija), Saulius Šaltenis, Antanas Šileika (Kanada), Hans Thill (Vokietija), Jurga Tumasonytė, Indrė Valantinaitė, Artūras Valionis, Dragan Velikič (Serbija), Aistis Žekevičius ir kiti.
Muzikantai ir aktoriai: Aleksandr Aleksandrov (Latvija), BEETA, Martyna Gedvilaitė, Motiejus Ivanauskas, Mc Jabber (D. Britanija / Vokietija), kog leval, Juozas Milašius, Linas Rupšlaukis, Sinstation, DJs Smetonos, Evangeline Ūsienė, Edgaras Žemaitis.
Vakarus ir diskusijas moderavo: Sandra Bernotaitė, Neringa Butnoriūtė, Virginija Cibarauskė, Ramūnas Čičelis, Neringa Daniulaitienė, Dainius Gintalas, Evelina Gužauskytė, Vaidas Jauniškis, Jovaras Kelpšas, Žydronė Kolevinskienė, Dalia Kuizinienė, Povilas Venta Kuprys, Juta Liutkevičiūtė, Gintautas Mažeikis, Eglė Murauskaitė, Audrius Ožalas, Ernestas Parulskis, Emilė Pliuščikaitė, Ina Pukelytė, Rasa Ruseckienė, Vytenė Saunoriūtė-Muschick, Jurga Tumasonytė, Inga Vidugirytė, Rytis Zemkauskas, Jūratė Žuolytė ir kiti.
Tekstus specialiai festivaliui vertė: Laura Laurušaitė, Kristina Tamulevičiūtė, Vilija Gerulaitienė, Kristina Sprindžiūnaitė, Vytas Dekšnys, Vaida Braškytė.
Mūsų rėmėjai ir partneriai
- Lietuvos kultūros taryba
- Kauno miesto savivaldybė
- Vytauto Didžiojo universitetas
- Kaunas Europos kultūros sostinė 2022
- Goethes institutas Vilniuje
- Prancūzijos kultūros institutas Lietuvoje
- Lenkų kultūros institutas
- Čekijos Respublikos ambasada
- Esch-Sur-Alzette European Capital of Culture 2022
- Reading Louxembourg
- Prix Laurence
- Novi Sad European Capital of Culture 2022
- Künstlerhaus Edenkoben
- Kauno menininkų namai
- Maironio lietuvių literatūros muziejus
- Kauno kultūros centras
- Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka
- Ąžuolyno biblioteka
- Kauno kino centras „Romuva“
- Knygynas „Kolibris“
- Kauno kamerinis teatras
- Lietuvos švietimo istorijos muziejus
- Alma littera
- Žurnalas „Nemunas“
- Kultūros baras „GODO“
- Savanorių asociacija „Kultūristai“
Informaciniai partneriai:
- 15min.lt
- LRT
- Kaunas pilnas kultūros
- Kauno diena
Festivalio komanda
Vadovė: Rūta Eidukevičienė
Dr. Rūta Eidukevičienė yra literatūrologė, germanistė, VDU docentė ir Humanitarinių mokslų fakulteto dekanė. Yra stažavusis JAV, Vokietijoje, Italijoje ir kitose šalyse, dėsčiusi šių šalių studentams lietuvių literatūros ir kultūros kursus. Kartu su kolegomis rengia tarptautines mokslines konferencijas, vasaros mokyklas, kūrybines dirbtuves ir įvairius kultūros renginius. Buvo viena pagrindinių programos „Kaunas 2022“ literatūros srities kuratorių, taip pat kuravo Lietuvos ir Vokietijos poetų vertimo dirbtuves „Kaimynų poezija – poetai verčia poetus“ (Edenkoben, Vokietija), yra viena iš lietuvių poezijos antologijos „Das Lied von Spaziergang“ (2024) sudarytojų, daugiau nei 50 mokslinių publikacijų autorė.
Meno vadovas: Laurynas Katkus
Rašytojas ir vertėjas dr. Laurynas Katkus yra septynių knygų lietuvių ir šešių knygų vokiečių ir anglų kalbomis autorius. Iš anglų, vokiečių ir jidiš kalbų jis išvertė daugiau nei dešimt grožinės literatūros ir esė knygų. Katkus buvo Solitude pilies akademijos Vokietijoje, Landis and Gyr rezidencijos Šveicarijoje, Tarptautinės rašymo programos Ajovos universitete, JAV ir kitų rezidencijų stipendininkas. Dalyvavo daugelyje literatūros festivalių Europoje ir JAV, organizavo ir moderavo skaitymus bei diskusijas, vedė kūrybinio rašymo dirbtuves.
Komunikacijos koordinatorė: Ina Žurkuvienė
Renginių koordinatorės: Gintarė Navakauskaitė ir Eimantė Korytė
Pirmoji komunikacijos ir renginių koordinatorė: Neringa Daniulaitienė A. D.





Festivalio kolegija
- Asta Volungė, Kauno menininkų namų kultūrinės veiklos vadybininkė-edukatorė
- Viktoras Bachmetjevas, filosofas, VDU docentas
- Sandra Bernotaitė, rašytoja, kūrybinio rašymo mentorė
- Deimantė Cibulskienė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė
- Ramūnas Čičelis, rašytojas, literatūros kritikas
- Agnė Cesiulė, literatūrologė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotoja
- Nomeda Domeikienė, Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos direktorė
- Vaida Gedzevičiūtė, Kauno apskrities viešosios bibliotekos komunikacijos vadybos grupės vadovė
- Vaiva Grainytė, poetė ir dramaturgė
- Jovaras Kelpšas, slemo poetas, renginių vedėjas
- Edgaras Klivis, VDU docentas, Nacionalinio Kauno dramos teatro meno vadovas
- Dalia Kuizinienė, VDU profesorė, literatūrologė
- Audrius Ožalas, literatūros apžvalgininkas, žurnalistas
- Markus Roduneris, vertėjas
„Kauno literatūros savaitės“ Manifestas (2021)
Mes manome, kad Kaunui reikia literatūros festivalio, tęsiančio gilias literatūrines miesto tradicijas ir atitinkančio šiandienos kultūrines ambicijas.
Mes norime atskleisti, kuo gyvena šiuolaikinė lietuvių ir pasaulio literatūra, tad „Kauno literatūros savaitės“ renginiuose pristatome įdomiausius lietuvių ir užsienio rašytojus.
Mums svarbu, kad festivalyje būtų skiriamas dėmesys kauniečių ir iš Kauno kilusių autorių kūrybai, o ypač – jauniesiems Kauno literatams, jų kūrybinio potencialo skatinimui.
Mes manome, kad „Kauno literatūros savaitė“ turi reprezentuoti literatūros žanrų įvairovę ir atliepti skaitytojų pomėgius, bet nevirsti paviršutiniška pramoga.
Mūsų prioritetai – apgalvota programa, lėti ir atidūs skaitymai, nuoširdūs susitikimai, kuriuose visada atsiras vietos autorių ir publikos dialogui.
Mums svarbu tapti patikimu partneriu, tad mezgame ryšius su kitais tarptautiniais literatūros festivaliais, skatindami idėjų mainus ir bendras iniciatyvas.
Mes siekiame parodyti kiekvieno – rašytojo, vertėjo, kritiko ar dėstytojo, leidyklos, bibliotekos ar knygyno, bukinisto ar skaitytojų bendruomenės – svarbų indėlį į žodžio kultūrą.
Mes tikime, kad meistriški kūriniai, intriguojančios istorijos, protingi ir šmaikštūs pašnekesiai niekada neišeina iš mados.
Mes sakome: Kaunas – miestas, pilnas literatūros!