Praha yra vienas iš Europos miestų, kuriuos gaubia ryški istorijos, įspūdingos architektūros ir linksmybių aura. Daugeliui Lietuvos skaitytojų puikiai pažįstama ir Prahos literatūrinė atmosfera, sukurta rašytojų Franzo Kafkos, Jaroslavo Hašeko, Bohumilo Hrabalo ir kitų.  

Tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“ gegužės 12 d., penktadienį, kviečia į susitikimą su iš Prahos atvykstančiais čekų rašytojais Bianca Bellova ir Vratislavu Kadlecu. Jau tradicija tapusioje „Atradimų“ rubrikoje festivalis siekia supažindinti su įdomia, bet mažiau pažįstama Europos šalių literatūra ir autoriais.  

„Kalbant apie čekų literatūrą, mums puikiai žinomi Hašeko ar Kunderos vardai, tačiau kas vyksta šių dienų Čekijos literatūriniame gyvenime? Ką kuria ir kokiomis nuotaikomis šiandien gyvena čekų rašytojai?“, – klausia festivalio vadovė Rūta Eidukevičienė ir priduria, nors tai ir tas pats, mūsiškis Vidurio ir Rytų Europos regionas, šiuolaikinę čekų literatūrą pažįstame nepakankamai. 

Bianca Bellova, nuotraukos autorė - Marta Režova
Bianca Bellova, nuotraukos autorė – Marta Režova

Bianca Bellova (g. 1970) – šaknų Didžiojoje Britanijoje ir Balkanuose turinti čekų rašytoja, šešių romanų autorė. Už romaną „Ežeras“ (Jezero) rašytojai buvo įteiktas „Magnesia litera“ apdovanojimas ir Europos Sąjungos literatūros premija. Romanas išverstas į daugiau nei 20 kalbų, tarp jų ir lietuvių. „Ežeras“ – tai magiška parabolė apie mūsų regioną slegiančią praeities naštą, gamtos alinimą ir apie bręstančio žmogaus dvasios tvirtybę. Čekų literatūros žinovė literatūrologė Inga Vidugirytė romano atmosferą lygina su žymiuoju Jimo Jarmuscho filmu „Negyvėlis“. 

Bellovos romanas išsiskiria tuo, jog kūrinyje nenurodoma nei tiksli vieta, nei laikas: skaitytojas gali tik nujausti, kad kalbama apie senkančią Aralo jūrą ir prie jos gyvenančias tautas. Tačiau kūrinyje labai įtaigiai perteikiama posovietinė realybė. „Šis romanas atliepia vieną šių metų Kauno literatūros savaitės temų – kaip išorinės aplinkybės formuoja individo vidų ir kalba apie netektis, verčiančias leistis į savęs pažinimo kelionę“, – sako festivalio meno vadovas Laurynas Katkus.  

Vratislav Kadlec, nuotraukos autorius - Petr Machan
Vratislav Kadlec, nuotraukos autorius – Petr Machan

Vratislavas Kadlecas  (g. 1981) – čekų prozininkas, rašantis suaugusiems ir vaikams. Baigęs Jozefo Skvoreckio literatūros akademiją, jis dirbo vertėju, leidėju, mėgėjų teatro vadovu. Debiutinė siurrealistinių apsakymų knyga „Miško riba“ (Hranica Lesa) pasirodė 2019-aisiais ir buvo itin palankiai sutikta kritikų. Joje su humoru pasakojama tiek apie buitines katastrofas, tiek apie nesugebėjimą išsakyti savo jausmų, vaikystės nuoskaudas ir tikrumo paieškas.  

Kadleco apsakyme, kurį specialiai festivaliui išvertė Vaida Braškytė ir kurį bus galima išgirsti renginio metu, iškart atpažįstame čekų literatūrai būdingą šmaikštų toną ir absurdiškas situacijas. Pavyzdžiui, ką ponas Jandačekas mano apie tai, kad pasaulio gyventojų skaičius pasiekė devynis milijardus? Kaip autobuse jis sulimpa su ponu Rezneriu ir kas iš to išeina?  

Susitikimas su Bianca Bellova ir Vratislavu Kadlecu, kurį moderuos literatūrologė Inga Vidugirytė, vyks penktadienį, gegužės 12 d., 19 val. Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje (Laisvės al. 57). Renginys bus su vertimu į lietuvių kalbą ir yra nemokamas.

Pažintį su Čekija bus galima pratęsti ir renginyje „Puspiečiai offline“, kuris vyks gegužės 14 d., sekmadienį, kultūros bare „Godo“ (Laisvės al. 89-1D). Čia festivalio lankytojų lauks specialus puspiečių meniu su čekiškais motyvais ir Kauno literatūros savaitės bičiulių Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos paruošta festivalio autorių knygų lentyna.    

Festivalio programa

Renginio rėmėjai: Čekų literatūros centras ir Čekijos Respublikos ambasada.