Į Vytauto Didžiojo universiteto kvietimą jaunuosius literatūros kūrėjus siųsti savo tekstus ir dalyvauti „Prix Laurence 2022“ konkurse sureagavusių dalyvių iš Lietuvos ir atsiųstų tekstų skaičius pranoko lūkesčius. Betembūro literatūros festivalio „LiteraTour“ (Liuksemburgas) organizuojamam konkursui lietuviai pateikė net 50 tekstų, iš kurių komisija atrinko devynis laureatus – jie balandžio 23–24 d. Liuksemburge pristatys savo kūrybą didžiojoje „Prix Laurence 2022“ finalo scenoje.

Lietuvoje konkursu rūpinosi VDU festivalio „Kauno literatūros savaitė“ komanda, taip prisidėdama prie jaunimo kūrybos skatinimo ir dviejų Europos kultūros sostinių – „Kaunas 2022“ ir „Ešas 2022“ – bendradarbiavimo.

Festivalio „Kauno literatūros savaitė“ vadovė, VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanė doc. Rūta Eidukevičienė džiaugiasi dideliu jaunųjų kūrėjų aktyvumu. „Mūza Svetickaitė, Linas Daugėla, Evelina Gudukaitė, Jovaras Kelpšas, Milda Lileikaitė, Dominykas Matulionis, Ieva Marija Sokolovaitė, Monika Staugaitytė, Gustė Vyšniauskaitė – šie tekstų autoriai yra kviečiami vykti į Liuksemburgą savo kūrybą pristatyti didžiojoje „Prix Laurence 2022“ finalo scenoje. Finalinių skaitymų metu bus įteiktas ir publikos prizas, o už patikusius tekstus skaitytojai gali balsuoti jau dabar oficialioje konkurso svetainėje https://www.prixlaurence.lu/home/17/lt/. Be to, finalo dalyviai net penkias dienas praleis tarptautinėje rezidencijoje kartu su Liuksemburgo, Prancūzijos, Vokietijos, Portugalijos ir Italijos jaunaisiais kūrėjais, turės galimybę dalyvauti „Ešas 2022“ renginiuose ir plėsti kontaktų ratą. Visų finalistų tekstai suguls į konkurso antologiją, kurią planuojama išleisti rudenį“, – teigė doc. R. Eidukevičienė.

„Vykusi abstraktumo ir realijos dermė, aktualus tekstas“, „Gyvas, charakteringas pasakojimas, kuriame gerai juntamas pasakotojo pasaulis“, „Gausi vaizdiniais, metaforiška, inteligentiška poezija“, „Jaunatviškas, nenuglaistytas, atpažįstamos realijos, skaudžiai atvirai pristatomas psichologinių traumų pamušalas“, „Turintis magiškojo realizmo elementų, rišlus ir savitas tekstas, paliekantis vietos skaitytojo vaizduotei“, – tai tik keletas apibūdinimų, kuriais nacionalinė Lietuvos komisija, vadovaujama rašytojos Sandros Bernotaitės, pagrindė savo pasirinkimą ir linkėjo jauniesiems kūrėjams sėkmės tarptautinėje scenoje.

Nauja patirtis kūrėjams bus ir ta, jog savo tekstų ištraukas teks skaityti užsienio kalba. Čia į pagalbą literatams atskubėjo VDU Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedros studentai ir dėstytojai – kovo 18 d. universitete vyko literatūrinio vertimo dirbtuvės, kuriose dalyvavo Anglų filologijos programos studentai ir kurioms vadovavo dėstytoja, vertėja Kristina Aurylaitė. Dirbtuvių metu buvo siekiama, kad autoriai ir būsimi vertėjai, konsultuodamiesi vieni su kitais, surastų geriausius vertimo sprendimus ir pajustų tokio kūrybinio bendradarbiavimo prasmę.

„Dalyvavimas konkurse – tai dar vienas postūmis jauniesiems rašytojams augti. Džiugu, jog prie šios misijos prisideda ir mūsų universitetas, vis dažniau tampantis jaunųjų Kauno kūrėjų susibūrimo vieta. Konkursantai jau spėjo sudalyvauti ne tik universiteto organizuojamose kūrybinio rašymo dirbtuvėse, bet ir festivalio „Kauno literatūros savaitė“ jaunimo renginiuose – vieni jų lipo į „Naujųjų vėjų“, kiti – į atviro mikrofono sceną. Dalis laureatų – Jovaras Kelpšas, Evelina Gudukaitė, Milda Lileikaitė –  studijuoja Vytauto Didžiojo universitete, tikimės, kad jų pavyzdys padrąsins ir kitus ne tik rašyti, bet ir dalintis savo kūryba plačiau. Tokios iniciatyvos padeda pradedantiems kūrėjams pasitikrinti savo literatūrinius gebėjimus, išmokti viešai pristatyti savo kūrinius, reaguoti į pastabas ir kritiką, užmegzti kontaktus su bendraminčiais ir vyresniais literatūros lauko žmonėmis. Linkime konkurso laureatams sėkmės ir tikimės, kad jų žodžiai prisidės kuriant bendrą Europos jaunimo tekstą“, – sako doc. Rūta Eidukevičienė. Ji tikisi, kad konkurso dalyvius ir laureatus taip pat išvysime tarptautiniame rašytojų ir knygų festivalyje „Kauno literatūros savaitė“, kuris šiemet vyks gegužės 4–8 dienomis.

VDU organizuojamas festivalis yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis, o prie jo įgyvendinimo jungiasi ir kiti partneriai – bibliotekos, muziejai, kultūrinės ir literatūrinės miesto bendruomenės. Šiemet festivalio programoje dar daugiau dėmesio vertų pasimatymų su Lietuvos ir užsienio autoriais, taip pat ir netikėtų susitikimų su knyga viešose miesto erdvėse. Informaciją apie festivalį rasite oficialiame festivalio puslapyje https://literaturossavaite.lt/ bei socialiniame tinkle „Facebook“ https://www.facebook.com/literaturossavaite.