2022 m. sausio 18 d.

Sausio 22 d., šeštadienį, 16 val. į Vytauto Didžiojo universiteto Didžiąją salę sukvies neeilinė meninė fiesta „Garsūs žodžiai!“. Šis unikalus „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ atidarymo savaitgalio renginys leis žiūrovams pasinerti į žodžio ir garso magiją: Lietuvos ir užsienio menininkų performansas įtikins, jog poezijos ir muzikos jungtis – tai daug daugiau nei dainuojamoji poezija ar hiphopas.

Vytauto Didžiojo universiteto organizuojamo festivalio „Kauno literatūros savaitė“ fiesta žada didelę staigmeną: vakarą papuoš ypatingas svečias – Kubos poetas Omaras Perezas. Jo šamaniškas būgnelis aidėjo Niujorke, Berlyne, San Paule ir kituose Amerikos, Europos ir Azijos miestuose, o dabar jis vieninteliam pasirodymui atkeliauja į Lietuvą. Perezas supina salsos ritmus, žodžių sąskambius ir paradoksus į savitą užburiantį lydinį. Pasak poeto iš egzotiškųjų Karibų, „poezija ir muzika – tai tas pats vaisius, to paties gyvūno kaulai ir kraujas.“

Kaune išvysime ir žymiausią šia kryptimi dirbantį Lietuvos menininką – Nacionalinės premijos laureatą Rolandą Rastauską, kuris savo poeziją pirmą kartą atliks kartu su gitaros virtuozu Juozu Milašiumi.

„Mūsų pasirodymas VDU Didžiojoje salėje – tai balso ir instrumento pašnekesys, turintis mažai ką bendra su įprastine melodeklamacija. Eilėraštis ar jo fragmentas čia ne tekstas, kurio klausomės, o balso pastanga ir susišnekėti, ir sykiu susiremti su visiškai kitos prigimties garsynu. Tas dialogo bandymas greičiausiai ir yra muzikos ilgesys. Galbūt netgi nueinančios epochos ilgesys. Netikėtai dykumoje (scena irgi dykuma) susitikusių dviejų klajūnų sveikinimas Atlantidai“, – taip savo premjerinį pasirodymą pristato Rolandas Rastauskas. Agnės Racevičiūtės nuotr./Rolandas Rastauskas

Nenuostabu, jog universiteto organizuojamame rašytojų ir knygų festivalyje didelis dėmesys tenka jauniesiems kūrėjams. Todėl renginį pradės ir išjudins jaunosios kartos poetė Greta Ambrazaitė (kog leval). Už debiutinę knygą „Trapūs daiktai“ (2018) jai paskirta prestižinė Jaunojo jotvingio premija, knyga tapo ir 2018-ųjų Metų poezijos knyga, taip pat autorė yra Lietuvos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premijos laureatė. G. Ambrazaitė ne tik rašo, bet ir kuria muziką, kurią pristato kaip autsaiderišką meną (angl. outsider art) – jos namų įrašuose kryžminami lo-fi elektronika ir lyriniai elementai. Nors viešumoje ji įprastai pasirodo kaip poetė arba vertėja, VDU Didžiojoje salėje atlikėją išvysime kog leval amplua ir išgirsime triphopinės atmosferikos kupinų kūrinių. Meninį vyksmą prižiūrės ir vizualinių akcentų scenoje pažers režisierius Andrius Kurienius.

„Garsūs žodžiai!“ – ne tik ypatinga Vytauto Didžiojo universiteto dovana literatūros mylėtojams „Kaunas 2022“ atidarymo proga, bet ir užuomina į šį pavasarį jau antrą kartą vyksiantį tarptautinį rašytojų ir knygų festivalį „Kauno literatūros savaitė“. „Į mūsų festivalį gegužę esame pakvietę nemažai ryškių poetų bei prozininkų. Tačiau Europos kultūros sostinės atidarymo iškilmėms norėjosi kažko nepaprasto, kas peržengtų įprastines žanrų ir net menų ribas. Labai laukiu sausio 22-osios, kuri, tikiu, ilgam pasiliks apsilankiusių klausoje ir atmintyje“, – sako festivalio meno vadovas, rašytojas Laurynas Katkus.

Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija. Meninė fiesta „Garsūs žodžiai!“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Daugiau apie „Kauno literatūros savaitę“ sužinokite: https://literaturossavaite.lt ir https://www.facebook.com/literaturossavaite