Šeštadienio vakarą, gegužės 7 dieną, tarptautinio rašytojų ir knygų festivalio „Kauno literatūros savaitė“ organizatoriai kauniečius ir miesto svečius sukvietė į naujo formato renginį – Naktinė kavinė, vykusį bare ir koncertų erdvėje „Sandėlis“. 

Viename interviu festivalio meno vadovas Laurynas Katkus teigė: „Naujame festivalio formate suteikiame erdvę šmaikštuoliams ir padaužoms, literatūros ir muzikos, literatūros ir teatro sintezei.“

Tarptautiniai garsai

Vėlyvą šeštadienio vakarą jaukioje koncertų erdvėje „Sandėlis“ susirinkusius svečius pasveikino „Kauno literatūros savaitės“ meno vadovas L. Katkus, kuris juokaudamas sakė, kad „menininkai pradeda renginį tada, kai jiems susirodo“. Jis vakarą pradėjo pristatydamas svečią iš Rygos, garsios Latvijos avangardistinės grupės „Orbita“ lyderį, poetą Semioną Chaniną ir gitaristą Aleksandrą Aleksandrovą. L. Katkus priminė, kad S. Chanino knyga „Praleistos smulkmenos“ neseniai išleista Kauno leidykloje „Kauko laiptai“. Būtent tekstai iš šios S. Chanino knygos ir A. Aleksandrovo gitaros skambesys kūrė performansą „Sandėlio“ erdvėje. Užburiantis S. Chanino balsas ir gitaros garsai sukūrė magišką atmosferą, o poetinio teksto nuotaiką atspindinti muzika leido klausytojams dar geriau pajusti S. Chanino kūrybos gylį.

Literatūros rato humoras

Garsiais plojimais išlydėti poetas S. Chaninas ir gitaristas A. Aleksandrovas scenoje vietą užleido Kauno dramos teatro aktoriui ir režisieriui Motiejui Ivanauskui, kuris susirinkusiems pateikė savą Kęstučio Navako kupletų ir parodijų interpretaciją. 

Pasirodymą M. Ivanauskas pradėjo K. Navako eilėraščiu „Čiki briki“, taip pat paminėdamas eilėraščio epigrafą, kuris yra Alvydo Šlepiko. Šmaikštaudamas aktorius teigė, kad pasakyti, apie ką yra eilėraštis ir jo epigrafas, jis negali. Prieš pradėdamas skaityti kitą K. Navako eilėraštį, aktorius pasidžiaugė, kad ši kavinė, kurioje vyksta renginys, nėra ištuštėjusi, tačiau paskaitys eilėraštį būtent apie ištuštėjusią kavinę. Pristatydamas eilėraščio epigrafą, pasiteisino, kodėl taip išskirtinai juos pristato: „Aš tikiu, kad daug žmonių, susirinkusių čia, yra iš literatūrinio rato (kaip aš supratau) ir jiems nėra klausimų, kas tas epigrafas, tačiau nelaikau savęs žmogumi iš literatūros rato, aš iš teatro rato, todėl atkreipiu dėmesį į tokius, kurie gali sumaišyti epigrafą su dar vienu eilėraščio posmeliu“, – juokavo M. Ivanauskas. Juoko pliūpsnį „Sandėlis“ erdvėje sukėlė eilėraštis apie dešrą – „Dešros bliuzas“, ir „Drėgni kerai“.

Po jų M. Ivanauskas visus pakvietė į kelių dalių kelionę į Vesterną, El Paso, kas, jo teigimu, nėra netikėtas posūkis, kai kalbame apie K. Navako kūrybą. Septynių dalių eilėraščių ciklas („Išvykimas“, „Peizažas“, „Kelio daina“, „Troškulys“, „Žmogus, kuris išgėrė mano tekilą“, „Marija Selestė“, „Motelis The End“) visus pakvietė mintimis keliauti kartu su veikėjais Chose ir Pedru po egzotiškus kraštus, o K. Navako teksto šmaikštumas nepaliko abejingų. M. Ivanauskas savo pasirodymą pabaigė tuo, kuo pradėjo, – eilėraščiu „Čiki briki“, sakydamas, kad galbūt išklausius visus eilėraščius, dabar jis skambės kitaip.

Poetinė diskoteka

Vakaro pasirodymus uždarė didžėjų kolektyvas „DJs Smetona“, kurį sudaro keturi žmonės, prisistatantys kaip misteris Voldemaras, generolas Raštikis, poetas Binkis ir prelatas Olšauskas. „Per šią valandėlę mes šoksime, trypsime, deklamuosime eiles, ir, jeigu kas turi savo kišenėje užspaudęs Maironio vertą ketureilį, kviečiame drąsiai ateiti į sceną ir pasakyti savo svajonių eilėraštį“, – pradėdamas neoficialią renginio dalį, prisistatė didžėjų kolektyvas. Erdvėje skambėjo gerai žinoma lietuviška muzika, kuri susirinkusiuosius išjudino į šokių aikštelę. O įsidrasinę jaunieji menininkai užlipę ant scenos perskaitė savo kūrybos eilėraščius. Renginio dalyvis Benas pasidalijo savo eilėraščiu apie slieką, o dalyvė Marija – apie bulvių prieskonius, jų pasirodymus palydėjo triukšmingi palaikymo aplodismentai. 

Poezijos, muzikos ir teatro sintezė, kuri pritraukė įvairaus amžiaus, kultūrą mylinčius žmones, kiekvienam leido pasijausti savu, ne tik mėgautis poezija, bet ir užkurti gerą diskoteką „Sandėlis“ koncertų erdvėje.

D. Beržinio nuotrauka.

Straipsnis publikuotas „Kaunas pilnas kultūros

Interviu su vienu iš renginio atlikėjų Semionu Chaninu galite rasti čia.