2021 m. balandžio 23 d.

Gegužės 20–23 d. Kauno kultūrinių programų tinkle atsiranda naujas kasmetinis įvykis – tarptautinis  rašytojų ir knygų festivalis ,,Kauno literatūros savaitė“. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) organizuojamo renginio programa Kauną pavers miestu, pilnu literatūros: šią iniciatyvą remia VŠĮ „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, o prie jos įgyvendinimo jungiasi daug partnerių – bibliotekų, muziejų, kultūrinių ir literatūrinių miesto bendruomenių.

Kaip teigia organizatoriai, festivalyje siekiama reprezentuoti literatūros žanrų įvairovę ir atliepti skirtingus skaitytojų pomėgius. „Mūsų prioritetai – apgalvota renginių programa, lėti skaitymai, nuoširdūs susitikimai, kuriuose visada atsiras vietos autorių ir publikos dialogui. Festivalio komanda tiki, kad intriguojančios istorijos, protingi ir šmaikštūs pašnekesiai niekada neišeina mados“, – teigia meninės programos kuratorius, rašytojas ir vertėjas Laurynas Katkus.

Programoje – žymūs autoriai ir garsūs vardai

„Kauno literatūros savaitės“ renginiuose bus siekiama sinchronizuoti Lietuvos literatūrinį gyvenimą su pasauliniais ritmais ir parodyti, kuo gyvena šiuolaikinė lietuvių ir pasaulio literatūra. Festivalį atidarys populiaraus lietuvių rašytojo Rimanto Kmitos skaitymai iš naujausio romano „Remyga“ ir pokalbis su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ Mito programos kuratoriumi Ryčiu Zemkausku apie miestus, istorijas ir mitinius žvėris.

Tarp šių metų svečių – žymus vidurinės kartos baltarusių prozininkas Viktoras Martinovičius, su kurio naujausiu romanu „Revoliucija“ protestų metu masiškai fotografavosi baltarusių jaunimas. Pagal Martinovičiaus  kūrybą yra sukurtas trumpametražis filmas „Laimės ežeras“ (2019), kuris buvo rodomas įvairiuose prestižiniuose kino festivaliuose. Jis bus pristatytas Kaune iš karto po susitikimo su autoriumi.

Festivalyje lankysis vienas garsiausių šiandienos vokiečių autorių Ingo Schulze, praėjusiais metais už nuopelnus kultūrai apdovanotas aukščiausiu Vokietijos ordinu „Didžiuoju kryžiumi“. Ingo Schulze knygos išverstos į daugelį pasaulio kalbų, tarp jų – ir lietuvių, o Kaune jis pristatys naujausią savo romaną „Padorūs žudikai“, pasakojantį apie knygas ir nusikaltimą, gyvenimą socializmo santvarkoje, staigias permainas ir dabartį.

Prancūziškai rašanti Liuksemburgo prozininkė, poetė, dramaturgė Nathalie Ronvaux supažindins Lietuvos skaitytojus su mažai pažįstama daugiakalbe Liuksemburgo literatūra. 

Itin didelis dėmesys – Kauno literatams

Žinoma, svarbiausi susitikimai literatūros mylėtojų laukia 2022 metais, kuomet Kaunas taps Europos kultūros sostine, tačiau jau šiemet „Kauno literatūros savaitės“ organizatoriai siekia pristatyti renginių formatus, kurie turėtų išlikti ir ateityje. „Festivalyje bus skiriamas itin didelis dėmesys kauniečių ir iš Kauno kilusių autorių kūrybai, o ypač – jauniesiems Kauno literatams, jų kūrybinio potencialo skatinimui. Programoje numatyti skaitymai, kuriais pradedame vakarų ciklą „Išeiviai ir namiškiai“, skirtą kauniečiams bei Kaune gimusiems ir augusiems autoriams“, – teigia viena iš festivalio iniciatorių ir organizatorių, VDU docentė Rūta Eidukevičienė. Pirmajame ,,Išeivių ir namiškių“  susitikime dalyvaus dvi puikios poetės, neseniai išleidusios naujas poezijos knygas – Indrė Valantinaitė ir Enrika Striogaitė. Beje, Enrikos Striogaitės knyga „Žmonės“ buvo išrinkta 2020 metų poezijos knyga. Virtualiame renginyje bus galima sutikti JAV gyvenantį šiuolaikinės lietuvių literatūros klasiką, Kaune gimusį 2020 m. nacionalinės kultūros premijos laureatą Saulių Tomą Kondrotą, kuris pristatys trumposios prozos kūrinių rinktinę „Kolekcionierius“, aptars savo santykį su Lietuvos kultūriniu gyvenimu bei pasidalins literatūriniais planais.

Jaunuosius Kauno literatus suburs speciali skaitymų platforma „Nauji vėjai“, o dar daugiau saviraiškos galimybių suteiks „Laisvas mikrofonas“. Jaunieji literatai taip pat bus kviečiami dalyvauti literatūriniame rašymo konkurse „Prix Laurence“, kurį organizuoja Betembūro literatūros festivalis LiteraTour (Liuksemburgas) ir Vytauto Didžiojo universitetas. Konkurso laureatai 2022 m. vyks į Liuksemburgą ir savo kūrybą pristatys Ešo – Europos kultūros sostinės 2022 renginiuose. 

Pristatys naują literatūrinį maršrutą

„Kauno literatūros savaitė“ nori paversti skaitymą ir pokalbius apie knygas bendruomeniniu reiškiniu. ,,Burdami partnerių ratą, siekiame parodyti, kad kiekvienas žodžio kultūros dalyvis – rašytojas, vertėjas, literatūros kritikas, studentas ar dėstytojas, leidykla, biblioteka ar knygynas, bukinistas ar plačioji skaitytojų bendruomenė – atlieka svarbų ir unikalų vaidmenį. Todėl festivalio programoje gausu tokių iniciatyvų, kaip naujo literatūrinio maršruto pristatymas ir kiti žodinėjimai netikėčiausiose miesto erdvėse“, – pasakoja Rūta Eidukevičienė. Naujasis literatūrinis maršrutas, kurio įgyvendinimu rūpinasi Vytauto Didžiojo universiteto Literatūros kūrybos, kritikos ir komunikacijos magistrantai kartu su Turizmo informacijos centru (Kaunas In), leis aplankyti net 50 Kauno miesto erdvių ir surankioti negirdėtas jose menamas literatūros pasaulio gijas.

„Kauno literatūros savaitės“ organizatoriai kviečia visus knygas mylinčius kauniečius palaikyti festivalio idėją ir įsitraukti į pavasarišką literatūros šventę! Atsižvelgiant į karantino ribojimus, dalis renginių vyks atvirose erdvėse arba virtualiu būdu. Festivalio programa nuolat pildosi įdomiais ir vertais dėmesio akcentais.

Festivalis „Kauno literatūros savaitė“ – „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Fotografijos autorius Jonas Petronis.