Dar savo ištakose Kauno literatūros savaitė turėjo idėją festivalį papildyti renginiais, kuriuose į pokalbį susijungtų literatūra ir kitos meno sritys. Taip gimė „Naktinė kavinė“ – tradicija tapęs vakaras, kur ausis glosto ir žodžiai, ir muzika. Gegužės 13 d., šeštadienį, Kaune įvyks jau antrasis šio formato renginys.

Pernai „Naktinėje kavinėje“ žymus Latvijos poetas ir performansų kūrėjas Semionas Chaninas, konceptualus kolektyvas DJs Smetonos ir Kęstučio Navako kupletus interpretavęs aktorius Motiejus Ivanauskas, pasak atsiliepimų žiniasklaidoję, sukūrė „magišką atmosferą, kuri kiekvienam leido pasijusti savu”.

Šiais metais festivalis į sceną pakvietė reperius MC Jabber (Didžioji Britanija/Vokietija) bei BEETA ir grupę „Sinstation“ (buv. The Station), kurie publiką pasitiks išskirtiniu akustiniu koncertu.

MC Jabber

Muzikos ir žodžio dermių įvairovę demonstruos į Lietuvą atvykstantis MC Jabber (Scott Martingell). Jis yra britų spoken word ir speed rap atlikėjas, slemų Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje nugalėtojas, išsiskiriantis neįtikėtinu greičiu beriamais rimais ir sąmojais. MC Jabber buvo „Grammy“ nominuotos danų grupės „Blue Foundation“ vokalistas. Jų dainos skambėjo ir filmo „Saulėlydis“ (Twilight, 2008) garso takelyje. Šiuo metu atlikėjas gyvena Berlyne. Jis taip pat dirba diktoriumi, yra akademinių knygų bendraautorius, rašo ir įgarsina tekstus filmams bei kitoms medijoms.

BEETA (Ernestas Noreika), nuotraukos autorė – Sonata Grėbliūnaitė

Ką galima išdarinėti su žodžiais, scenoje rodys ir poetas bei atlikėjas Ernestas Noreika. BEETA prisistatantis kūrėjas apdovanotas Jaunojo Jotvingio premija, yra 4 poezijos knygų  bei 3 muzikinių albumų  autorius. Praėjusiais metais pasirodęs reperio diskas paperka temperamentu bei brandžiais tekstais. „Sekretai“ pateko į portalo 15min.lt repo albumų dešimtuką ir į LRT radijo laidos „Pakartot“ 2022 metų geriausių lietuviškos muzikos albumų sąrašą. Kaip teigia Mažvydas Karalius, BEETA yra vienas tų Lietuvos repo atlikėjų, kurio tekstus gali klausyti daugybę kartų ir jie vis tiek nepabosta – kas kartą suskamba naujai. Juos ir nagrinėti labai įdomu – daug gyvenimo išminties, nebanalaus žvilgsnio ne tik į pačią kasdienybę, tačiau ir į žmogiškąjį vidų. 

„Sinstation“, nuotraukos autorius – Rytis Šeškaitis

Antroje vakaro dalyje susirinkusieji įsitrauks į melodikos ir prasmingų tekstų meditaciją apie perkaitusį pasaulį. Liepsningais ir agresyviais gyvais pasirodymais garsėjantys rokeriai „Sinstation“ Kaune pasirodys visiškai kitaip. Anksčiau vadinęsi „The Station“ elektroninio roko, new wave dainas ir dramatiškas balades čia atliks atsargiai, be elektroninių garsų, naudojant akustinius instrumentus ir išryškinant pagrindines dainų idėjas. „Grojant akustiškai atsiskleidžia visai kita dainų prasmė – išryškėja tekstų ir harmonijų darnos. Kiekvienąsyk, kai reikia perdirbti dainas iš naujo – patiriam naujų atradimų”, – sako grupės vokalistas ir tekstų autorius Mykolas Katkus. Koncerte kitaip suskambės dainos iš paskutiniojo, kritikų plojimais pasitikto albumo „Liepsnos 3“ ir kūryba iš MAMA apdovanojimams nominuotų ankstesnių grupės darbų „Išsišakojančių takelių miestas“ ir „Drama“. Klausytojams bus patiektos ir albumuose neįrašytos bei dar neskambėjusios dainos. Kartu su grupe akustiniame koncerte jau ne pirmąsyk pasirodys ir vokalistė, multiinstrumentalistė, muzikos ir teatro kompozitorė Ieva Marija Baranauskaitė. Grupę sudaro Mykolas Katkus, Mantas Zigmantas, Šaras Kvaraciejus.

Kaip kadaise sakė Sigitas Geda, literatūra Lietuvoje vystysis tuomet, jei bus literatūrinių kavinių. „Naktinė kavinė“ visus šios tradicijos kurstytojus ir tiesiog smalsuolius pasitiks gegužės 13 d., šeštadienį, Teatro klube (Architektų namai, II a., Vilniaus g. 22, Kaunas) nuo 21 val.

Bilietus platina kakava.lt.

Kauno literatūros savaitė įvairiose miesto vietose vyks gegužės 10–14 dienomis. Festivalio programa

Festivalio organizatorius: Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultetas.

Festivalio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė. 

Festivalį pristato: 15min.lt